Vše balíme čerstvě pro Vás. Dárečky vyrábíme ručně :) Děkujeme za Váš zájem.

Velikonoce a jejich zvyky aneb jaká je ta vaše tradice?

Velikonoce, svátky jara a probouzení přírody přináší mnoho zvyků. Ty tradiční křesťanské mají své těžiště ve svatém týdnu od Květné do Velikonoční neděle. Již celý tento týden je plný zvyků spojených s křesťanstvím, jako je třeba utichnutí zvonů na Zelený čtvrtek. Ale v dnešní době jsou pro nás asi nejznámější ty zvyky, které jsou spojené s Velikonočním pondělím.

   V naší domovině je to především koleda, kdy kluci i muži chodí s pomlázkou (neboli šmigrusem, tatarem, šlahačkou, mrskačkou, karabáčem, šohájkou, koledovačkou, proutkem, mrskutkou,….podle toho, z kterého koutku naší malé země koledník dorazí) a pod záminkou zajištění zdraví žen a dívek je tzv. koledují. Za toto očekávají jistou protislužbu v podobě dobrého jídla, pití a pochutin. Výhodnost tohoto „obchodu“ zvažte sami. U dětí se tento zvyk odlišuje pouze v tom, že místo chlebíčků, štamprliček a klobásek, dostávají čokoládová vajíčka, zajíčky a bonbonky. Nutno přičíst k dobru, že přetrval zvyk malovaných kraslic, které jsou mnohdy malými uměleckými díly.

   Ve světě je tradice těchto svátků často odlišná,i když i „mrskací“ svátky se jistě najdou. Podobně jako mi slaví třeba naši sousedé.

V POLSKU je tradice koledy víceméně stejná, ale jedno vylepšení tu je. Poláci se totiž navíc snaží zmáčet děvčata vodou. Prý se pak do roka provdají. Takže dámy, nechcete-li se vdávat, raději se držte v suchu! A to nejen v Polsku, ale i na SLOVENSKU. I tady totiž polévání vodou má své místo.

Velmi bohaté velikonoční tradice má VELKÁ BRITÁNIE. Křesťanská víra této země udržuje zvyky jako žehnání posvěceným olejem na Zelený čtvrtek, ale i pečení tradičního pečiva s křížem. Zajímavostí pro nás je velikonoční lidový tanec se zvonky připevněnými na nohou nebo také zvyklosti spojené s britskou královskou rodinou, která se v tomto období setkává zejména se staršími lidmi.

Obyčejnosti se vymyká třeba taková ITÁLIE. Kupříkladu na Sicílii můžete potkat děsivé postavy s maskami a červenými hábity, které symbolizují ďábla. Ale nemyslete si, že je to nějaká osvěta – maskovaní se totiž snaží odchytit nové duše, a ty, aby se vykoupily, musí ďáblíky pohostit nebo jim koupit drink.

Velmi nevšední tradici mají v NORSKU. Čtou totiž detektivky. A kdo je nečte, aspoň je sleduje v televizi. Tradice velikonočního zločinu je tak silná, že právě před svátky jara míří na pulty mnoho nových krimi titulů.

V USA si přijdou na své milovníci čokolády. Každoročně se totiž koná lov vajíček, které ukryl na prostranství u Bílého domu velikonoční zajda. Děti s košíčky je pak hledají a sbírají. Tak nás jen napadá, jestli občas nějaké lov neustojí a nezůstane na zahradě do příští lovecké sezóny?!

A co se děje v exotických destinacích? Tak třeba na BERMUDÁCH pouští draky. Proč? Protože kdysi jedna paní učitelka v nedělní škole chtěla odpovědět na dotaz, jak se Ježíš z kříže dostal do nebe. Vytvořila draka, jehož konstrukci tvořil kříž a… od té doby se prostě nad Bermudami vznáší velikonoční draci.

Za to na FILIPÍNÁCH se žádné romantické pouštění draků na plážích nekoná. Jiný kraj, jiný mrav. Tady se poměrně značné množství dobrovolníků všemožně trýzní, aby odčinili hříchy nastřádané za celý rok. Ve svém sebemrskačství docházejí někteří tak daleko, že se nechají přibýt na kříž. Ovšem po sejmutí z něj neputují do nebeského království, ale do nemocnice, kde jsou následky jejich velikonočního pokání bezplatně ošetřeny.

Závěrem se sluší říct, že naše Velikonoce jsou vlastně až ladovsky malebné a všechny extrémy nechávají stranou. Užijte si je a naše malé shrnutí světových tradic berte s nadsázkou…