Vše balíme čerstvě pro Vás. Dárečky vyrábíme ručně :) Děkujeme za Váš zájem.

Kdy je Valentýn v roce 2025 - datum, historie, zajímavosti a jak se slaví ve světě

Kolikátého je Valentýn 2025 a proč má právě toto datum? Valentýn, oficiálně Den svatého Valentýna, se slaví každoročně 14. února. Tento den byl vybrán na počest svatého Valentýna, který žil ve 3. století. Tradice oslav tohoto svátku sahá až do středověku, kdy se věřilo, že v polovině února začíná párování ptáků – symbol lásky.

Valentýnská srdíčka

Prohlédněte si naše tipy na valentýnské dárky

V roce 2025 připadá Valentýn na pátek, což je ideální příležitost naplánovat prodloužený romantický víkend. Páry mohou tento den využít k oslavám nejen večer, ale také si dopřát společné zážitky během celého víkendu. Od romantických večeří až po výlety nebo wellness pobyty – Valentýn v roce 2025 nabízí dostatek prostoru pro kreativní oslavy lásky. Tento den tak není jen příležitostí k darování květin a čokolád, ale i k posílení vztahů a vytvoření nových vzpomínek.

Kdo byl svatý Valentýn a jaký je původ svátku?

Svatý Valentýn byl podle legend biskupem v Římě a žil ve 3. století našeho letopočtu během vlády císaře Claudia II., známého také jako Claudius Gothicus. Tento císař vedl několik vojenských tažení a věřil, že svobodní muži jsou lepší vojáci, protože nemají závazky k rodinám, které by je odváděly od boje. Z tohoto důvodu vydal nařízení, kterým zakázal vojákům uzavírat manželství.

Valentýn se však tomuto zákazu vzepřel a začal páry tajně oddávat. Byl znám nejen jako ochránce lásky, ale také jako zastánce křesťanství, které bylo v té době v Římské říši stále pronásledováno. Podle některých verzí legendy Valentýn pomáhal i křesťanům utíkat z římských vězení, kde byli často mučeni.

 

Jeho činy však neunikly pozornosti úřadů a Valentýn byl zatčen. Podle některých zdrojů byl uvězněn v době, kdy správcem věznice byl muž jménem Asterius. Říká se, že Valentýn během svého věznění uzdravil Asteriovu slepou dceru. Tento zázrak údajně vedl k tomu, že celá Asteriova rodina přijala křesťanskou víru.

Valentýn byl nakonec odsouzen k smrti. Poprava byla vykonána 14. února roku 269 (podle některých zdrojů 270). Před svou smrtí údajně napsal dceři Asteria dopis, ve kterém se rozloučil a podepsal se „Tvůj Valentýn“. Právě tento dopis se často uvádí jako předobraz dnešních valentýnek.

Jeho hrdinský čin, odvaha a oběť za lásku a víru se staly základem pro vznik svátku, který dnes oslavujeme jako Den sv. Valentýna. V roce 496 byl Valentýn papežem Gelasiem I. prohlášen za svatého a den jeho smrti byl ustanoven jako Den svatého Valentýna.

Růže jako dárek na Valentýna

Zajímavosti o Valentýnu

1. Historie rozdávání klíčů lásky

Ve viktoriánské Anglii byly populární „klíče lásky“, které se rozdávaly jako symbol ochrany srdce a lásky. Tento zvyk se dnes zachoval v zamykání „zámků lásky“ na mostech po celém světě.

2. Největší spotřeba květin a čokolád

Valentýn je jedním z nejvýznamnějších dnů pro prodej květin. Ročně se v tento den prodá více než 50 milionů růží po celém světě. Čokolády jsou pak druhým nejčastějším dárkem – tradice sahá do roku 1868, kdy společnost Cadbury poprvé představila zdobené čokoládové bonboniéry ve tvaru srdce.

3. Valentýn jako nejpopulárnější svátek zásnub

Podle statistik si v tento den pokleknou na koleno tisíce partnerů. 14. únor je jedním z nejoblíbenějších dnů pro žádost o ruku, zejména díky romantickému nádechu celého svátku.

 

4. Valentýn a domácí mazlíčci

Podle průzkumů ve Spojených státech utratí více než 20 % majitelů domácích mazlíčků peníze za valentýnské dárky pro své psy nebo kočky. Mezi oblíbené dárky patří hračky ve tvaru srdce nebo speciální pamlsky.

5. Valentýn a jeho spojení s ptáky

Ve středověké Anglii se věřilo, že 14. února je dnem, kdy se ptáci začínají párovat. Tento přírodní jev dal svátku jeho romantický symbolický význam. Ptáci, jako jsou holubice, se od té doby stali symbolem lásky a věrnosti.

6. Valentýn v číslech

  • Více než 1 miliarda valentýnek se každý rok vymění po celém světě, což činí Valentýn druhým největším svátkem přání (první je Vánoce).
  • 85 % všech valentýnek je nakupováno ženami.
  • Roční výdaje na Valentýn dosahují přes 20 miliard dolarů globálně.

Valentýnské přání a růže

7. Zakázaný Valentýn

V některých zemích, jako je Saúdská Arábie, byly oslavy Valentýna zakázány, protože jsou považovány za západní tradici neslučitelnou s místní kulturou. Přesto si ho tamní obyvatelé často slaví tajně.

8. Valentýnské dárky s historií

Tradice darování bonboniér ve tvaru srdce začala už v 19. století. V roce 1861 je uvedla na trh společnost Cadbury a od té doby se tento zvyk rozšířil po celém světě.

9. Valentýnská kuriozita v Itálii

V Itálii se říká, že první muž, kterého žena na Valentýna spatří, se stane jejím manželem. Tato tradice je spíše pověrou, ale stále žije v některých regionech.

10. Světový rekord na Valentýna

V roce 2010 byl v Mexiku vytvořen světový rekord pro největší skupinový polibek – na náměstí se sešlo více než 39 000 lidí, aby oslavili Valentýn společným polibkem.

 

Jak se slaví Valentýn?

Valentýn je příležitostí k projevení lásky. Tradičně si partneři vyměňují dárky, květiny nebo zamilované přání. Po celém světě se tento den slaví různými způsoby:

  • Česká republika
    Valentýn si získává stále větší oblibu. Kromě klasických květin a večeří Češi rádi darují originální dárky a zážitky. Zamilovaní často zamykají „zámky lásky“ na Karlově mostě nebo navštěvují romantická místa.
  • USA
    Valentýn je zde jedním z nejoblíbenějších svátků. Lidé si vyměňují tzv. valentýnky – pohlednice s vyznáním lásky. Tradičními dárky jsou květiny, čokolády a šperky. Školáci často vytvářejí valentýnky pro spolužáky, což podporuje přátelství už od dětství.
  • Velká Británie
    Britové spojují Valentýn nejen s romantikou, ale i s poezií. Je zvykem psát zamilované básně. V některých regionech se také pečou speciální sladkosti, jako je valentýnský dort s růžovým krémem.
  • Japonsko
    Valentýn v Japonsku má zajímavý twist – ženy dávají mužům čokolády. Ty mohou být dárkem z lásky (tzv. „honmei čoko“) nebo jen zdvořilostí (tzv. „giri čoko“). Muži pak vracejí dárky o měsíc později, na tzv. Bílý den.
  • Itálie
    Jako domovina romantiky slaví Itálie Valentýna velmi intenzivně. Oblíbeným zvykem je zamykání „zámků lásky“ na mostech a házení klíčů do řeky. Tento romantický symbol lásky se rozšířil i do dalších zemí.
  • Francie
    Francie, považovaná za jednu z nejromantičtějších zemí na světě, slaví Valentýn ve velkém stylu. Milenci si vyměňují dárky, především květiny a šperky. Ve městě Saint-Valentin se dokonce pořádají speciální festivaly lásky.

Přání na Valentýna

  • Čína
    Tradičním obdobou Valentýna je svátek Qixi, který se slaví podle lunárního kalendáře. Nicméně západní Valentýn je mezi mladými populární a často se slaví dárky, večeřemi a vyznáními.
  • Jižní Korea
    Podobně jako v Japonsku ženy darují mužům čokolády na Valentýna. Muži pak dárky oplácejí na Bílý den. Kromě toho Korejci slaví i Černý den (14. dubna), kdy se setkávají ti, kteří nemají partnera.
  • Filipíny
    Na Valentýna se zde konají hromadné svatby, kterých se účastní stovky párů. Je to jedinečná a cenově dostupná příležitost pro zamilované, jak si říct „ano“.
  • Dánsko
    Valentýn je zde slaven odlišně – místo růží se dávají bílé sněženky a anonymní zamilované básně, tzv. „gaekkebrev“.
  • Brazílie
    Den zamilovaných zde neslaví 14. února, ale až 12. června, v předvečer svátku svatého Antonína. Tento den je zasvěcený nejen romantice, ale i přátelství.
  • Austrálie
    Oslavy jsou zde inspirovány evropskými tradicemi. Kromě květin a čokolád se často darují ručně vyráběné dárky. V některých městech se konají speciální akce pro nezadané.
  • Indie
    Ačkoliv je Valentýn poměrně novým svátkem, stal se velmi populárním, zejména mezi mladými lidmi. Romantické večeře a dárky jsou zde čím dál oblíbenější, přestože někteří konzervativní obyvatelé proti jeho oslavám protestují.
 

Tipy na Valentýna: Jak oslavit svátek zamilovaných?

Valentýn nabízí mnoho možností, jak si tento den užít:

  1. Romantická večeře – Ať už doma při svíčkách nebo v oblíbené restauraci.
  2. Společný zážitek – Wellness pobyt, výlet na oblíbené místo, nebo třeba společný kurz vaření.
  3. Osobní dárek – Ručně psaný dopis, fotokniha nebo dárek s osobním významem.

Nevíte, co vymyslet nebo dělat na Valentýna? Inspirujte se naším článkem Tipy na Valentýnská přání – přáníčka, básně a citáty na Valentýn.